Pokud prameny neklamou, kořeny mají dvacetinky zapuštěné kolem poloviny šedesátých let 20. století. Největší rozmach pak prožily s letech sedmdesátých s několika soutěžemi ročně obsazenými desítkami modelů. Pravidla se také měnila a vyvíjela až do konečné podoby, podle kterých se snad létá posledních 20 let. V principu jsou jednoduchá:
Více o pravidlech, jejich aktuální znění a některé další informace jsou k dispozici na tomto serveru zde . Krása dvacetinek, které díky svojí velikosti mohou být propracovanější než oříšky (vyjímky potvrzují pravidlo), malé materiálové nároky na stavbu a provoz, to všechno se ukazuje i v dnešní době dost "sexy" na to, aby se každoročně příznivci této kategorie několikrát ročně setkávali na soutěžích dvacetinek, kde nejde tolik o líté soupeření ale hlavně o společenskou událost, setkání starých známých a představení nových minimaket.
Rizikem dvacetinek je soutěžení pod otevřeným nebem, obzvláště ve spojení se silně soutěžním duchem majitele modelu. Nástrah je nalíčeno hned několik: od větrného, turbulentního počasí, které dokáže dvacetinku rychle přibít k zemi (uvědomte si, že letová hmotnost modelů je mezi 30-80g), až po termiku, která model (v 99.9% případů bez determalizátoru) dokáže zase naopak odnést neznámo kam. I toto jsou dvacetinky.
Tak v první řadě asi na tomto serveru , ale tím nejsou všechny možnosti vyčerpány.
Koutný: Modely letadel s
gumovým pohonem
Stále by měla být k mání kniha L.Koutného s názvem "Modely letadel s gumovým pohonem" (ISBN 80-251-0042-1). Autor to sice bere pěkně zeširoka a tak se dozvíte hodně i modelech, které s maketami nemají nic společného, ale pokud jste s modely na gumu nikdy nepřišli do styku, nemusí být na závadu si to přečíst nebo si o jednodušší model postavit. Největší hodnotou knihy jsou bezesporu plánky. Sice na modely léty okoukané (Musketeer, Arsenal VG-39,..), ale modely pěkné a létavé. A to pro začátek stačí.
Občas lze informace nalézt i v časopise "Model Hobby", leč u tohoto časopisu platí opatrnost při nákupu. Je dobře si jej ve stánku prolistovat před nákupem, protože některá čísla jsou pro minimaketáře zcela bezcenná. Na internetových stránkách časopisu, v jejich nabídce plánků však najdete i sekci "Volné minimakety". Minimálně na létavost modelu Ki-84 "Frank" bych si vsadil a model Partenavia P-66 Oskar zvládne postavit a zalétat i začátečník.
Koutný: Dvacetinky
Asi dnes zcela neopatřitelný je dnes sešit "Dvacetinky - plány a návody pro stavbu gumou poháněných maket letadel" (ISBN 80-252-8018-3) má stejného autora jako předchozí kniha, ale sešit je o deset let starší (1993) a tak se autor koncetroval pouze na dvacetinky a oříšky (oldtimerů prosto). Plánky v příloze se částečně kryjí s později vydanou knihou, přesto jsou zde i "bonusy": Ki-61 Tony, Helio Supercourier, Itoh 62 (pro začátečníky jako udělaný). Kromě plánů a návodů na stavbu najdete v sešitu i užitečné informace přípravě a záběhu gumového svazku, zalétání nového modelu i pár taktických rad pro soutěžní létání. Zkuste probádat knihovny svých přátel, zda v nich tento sešit neobjevíte.