Nejbližší akce

24.08.2024

Pohár Jiřího Merty 2024

07.09.2024

Minimaketářské nebe v Trnávce 2024

27.09.2024

Hluk 2024 - podzim

AIR RACES 2024, Letiště Brno - Medlánky, 25.5.2024

Minimakety při statickém hodnocení

Minimakety při statickém hodnocení

Trochu jsem musel zapátrat, kolikátý že ročník AIR RACES BRNo se to vlastně letos konal - takže 1. ročník v roce 2020 byl zrušen kvůli koronaviru a proto se uskutečnil v roce 2021. I druhý ročník v roce 2022 byl zrušen a uskutečnil se tak v roce 2023. Letos to byl tedy ročník třetí. Ale to je v podstatě jedno, protože je to v řadě nepočítaná a nejspíš už i nespočítatelná úvodní jarní soutěž minimaketářské sezony pořádaná na Medlánkách, která v průběhu času své názvy, pořadatele i koncepci různě měnila. Stejně tak se v běhu času měnila i její úroveň, počty sotěžících a modelů, létané kategorie a s tím vším související i prestiž. Při sobotním ránu se na obligátní terase restaurace U křivé vrtule postupně sešla 13ti členná skupina modelářů, organizátorů, realizačního týmu a podporovatelů. Takhle ten počet vůbec nevypadá zle, jenže soutěžících minimaketářů z nich bylo jen pět, a to Ivan Horníček původně vůbec soutěžit nechtěl, ale pod nátlakem se nechal zlomit a svůj model do soutěže přihlásil, byť dokumentace nemaje. To Pavel Stráník v zarputilém odmítání soutěžit vytrval a věnoval se jen bodování statiky. Při prezentaci se objevil i Luboš Koutný, ten situaci obhlédl a oznámil nám, že jede raději na houby - nic nového pod sluncem. Pořádající Kamil Pítra se v plánovaném množství soutěžních kategorií notně rozmáchl, ale tváří v tvář aktuální situaci nakonec provedl redukci a tak se létaly jen M-min (4 modely), M-min WW.II (3 modely), M-min WW.I (2 modely) a M-el (2 modely). Přiznejme si, že aktivních soutěžících s dvacetinkami reálně zase tak o moc víc není, ale tentokrát choroba vyřadila Tondu Alfery s jeho takřka nekonečným arzenálem modelů a to bylo výrazně poznat.

Statika proběhla jako obvykle, jen o poznání rychleji, a bylo možno se přesunout na letištní plochu. Nebylo moc co otálet, protože byly hlášeny silné bouřky s lijáky a hřmění kolkolem bylo už docela dobře i slyšet. Předpověď se nemýlila a na vlastní létání nám počasí vymezilo jen jednu jedinou hodinu, od jedenácté do dvanácté, pak vydatná průtrž mračen následovaná více či méně silným vytrvalým deštěm ukončila celou soutěž a nás zahnala zpět do restaurace. Co se letové části týká, tak v tak krátkém čase se moc soutěžních letů nestihlo provést, což je celkem logické. Kdo neměl modely spolehlivě zalétané a vyzkoušené byl bez šance. To potvrdil Miroslav Kuba s Canardem, který má tuto dvacetinku opravdu časem prověřenou dobře, vždyť je snad více než 40 let stará. Zaletěl krásný čas 104s a tím vyhrál v kategorii M-min. Na druhém místě skončil Jirka Tamfal s Be-501 Bibi, Dušan Garba s Ta-Go neletěl a tak skončil třetí. V kategorii M-min WW.II zvítězil velice slušným časem 48s Jiří Doležel s dvoumotorovým Vickersem 432, druhý byl Dušan Garba který s Kawasaki Ki-61 letěl pěkných 68s a minutu dostal i z Ta-152C. V kategorii M-min WW.I zvítězil opět Jirka Doležel s Moranem N, což mu ulehčil druhý Dušan Garba tím, že se svým moc hezkým Fokkerem D.VIII neletěl vůbec. V kategorii M-min/el ani Jiří Doležel s Pfalzem D.III ani Ivan Horníček s Polikarpovem Po-2 neletěli, a tak podle výsledku stavebního hodnocení zvítězil Jirka Doležel.

To je tak asi vše co lze k letošní jarní brněnské soutěži dvacetinek uvést. Byla komornější a hlavně kratší než bývá obvykle zvykem a hlavně než bychom si přáli. Alespoň že počasí v té jedné jediné letové hodině bylo celkem příznivé s termikou a lehkým, ač postupně sílícím, větrem. Poděkování zaslouží pořadatel Kamil Pítra, že nepropadl na samém počátku trudnomyslnosti a soutěž nezrušil, i když v žádné z kategorií nesoutěžil jím v propozicích avizovaný minimální počet modelářů a ani počasí už od rána nevypadalo, že bude zrovna dvacetinkářské. Já jsem zvládl nafotit jen modely na statice, naštěstí s letovými záběry přispěl Ivo Čerešňák a to je dobře, on to umí určitě lépe než já. A na konec ještě přičiněním Dušana Garby přibyly i výsledkové listiny, takže reportáž je kompletní.

[Pavel Stráník]

Výsledkové listiny Air Races Brno 2024

Fotogalerie (foto: Pavel Stráník a Ivo Čerešňák)

01.JPG

Vlevo vítězný Canard...

02.JPG

Dvacetinky Dušana Ga...

03.JPG

Dvacetinky Jiřího Do...

04.JPG

Elektromotorem pohán...

05.JPG

Hall PH Ivana Horníč...

06.JPG

Krásný Handley Page ...

07.JPG

Krásný Handley Page ...

08.JPG

Ivan Horníček do sou...

09.JPG

Vzlétá Morane Saulni...

10.JPG

Miroslav Kuba a Tomá...

11.JPG

Canard Miroslava Kub...

12.JPG

Soutěžní let přes 10...

13.JPG

Na druhém místě v ka...

14.JPG

Vickers 432 Jirky Do...

15.JPG

Jiří Doležel s Vicke...

16.JPG

Dušan Garba startuje...

17.JPG

Kawasaki Ki-61 Dušan...