Nejbližší akce

24.08.2024

Pohár Jiřího Merty 2024

07.09.2024

Minimaketářské nebe v Trnávce 2024

27.09.2024

Hluk 2024 - podzim

Jak se stát spoluautorem serveru minimakety.cz

Tento server za devět měsíců, co je na světě, dostal spousty podkladů od vás, čtenářů, dobrovolníků, pomocníků. Díky vám všem za pomoc. Protože jsem do emailů psal návody jak a co poslat, usoudil jsem, že je na čase vybudovat tuto stránku, která by měla dát lehký návod jak nám co nejvíce pomoci s přípravou serveru. Je jasné, že čím méně naší práce a zásahů podklad potřebuje, tím je na serveru dříve. Přijměte prosím níže uvedené řádky jako vodítko při chystání článků, plánků, fotografií pro server Minimakety.cz.

Pokud některému bodu nerozumíte, prostě ho ignorujte - lepší něco než žádný příspěvek. Ok?

Obecně o technologiích na serveru Minimakety.cz

Rok před tím, než se spustil server Minimakety.cz jsme s Feldou absolvovali pokus o podobný server realizovaný na CMS (content management system) - tedy redakční systému pro weby. Těch je na internetu pro nekomeční účely povícero, ale nakonec jsem se dohodli, že text umíme napsat každý a že když vytvořím základní layout stránek, tak se i Felda doučí těch pár html značek. Web je tedy tvořen "ručně" nejsou používány žádné WYSIWYG editory. Aby se nemusela spousta textů opisovat, jsou menu, patičky, hlavičky v PHP includech (nerozumíte-li, nepotřebujete to ani vědět).

Klíčové informace, které potřebujete znát:

Následující informace už jsou trochu "vyšší dívčí", pro zkušenější počítačníky:

Fotogalerie

Na několika místech (archív, plánek, reportáž) můžete najít galerii, tj. obrázky v tabulce s možností postupného procházení Pokud máte materiál, který je vhodný pro tuto formu prezentace (tj. alespoň 5 fotografií s nějakým tématem) a chcete nám práci maximálně usnadnit postupujte takto:

 1. Vytvořte si někde adresář (složku) třeba s názvem reportaz
 2. V něm podadresář thumbs
 3. Do adresáře reportaz dejte fotografie dle výše uvedeného s max. délkou 800 pixelů, popř. max. šířkou 600 pixelů
 4. Do podadresáře thumbs dejte náhledy, tj. stejně pojmenované fotografie, ale zmenšené tak, aby se vešly do obdélníku 150x112 pixelů - opět berte ten delší tozměr (pokud je např. fotografie na výšku). Vhodné je v grafickém editoru tyto náhledy mírně "přeostřit", zlepší se pak jejich čitelnost.
 5. V adresáři reportaz vytvořte soubor s názvem gallery.txt a do něj dejte informace o fotografiích. Co fotografie, to jeden řádek obsahující tři pole, oddělené středníkem:
  soubor_s_fotografii.jpg;Popis fotografie;Alternativní text;
  Popis zakončete informací o staviteli a fotografovi. Alternativní text je text, který se zobrazuje při najetí myší nad náhled. Obvykle do něj dáváme název modelu, majitele a fotografa. Příklad jednoho řádku tedy může být:
  Ki-84_Kunert.jpg;Skvěle létající model V.Kunerta japonské stíhačky Hayate; Foto: L.Koutný; Ki-84 (stavba V.Kunert, foto L.Koutny)
  Soubor v ideálním případě vytvořte v kódování UTF-8. Zkušenější z vás poznali, že tento soubor lze vytvořit v Excelu a exportovat do textového souboru s oddělovačem ";"
 6. Soubor gallery.txt zkopírujte s názvem gallery-en.txt a všechny texty přeložte do angličtiny. Pokud je to nad vaše síly (což je i můj případ), nechte v souboru české popisy, Ruja to ve chvílích volna přeloží.
 7. Do adresáře reportaz uložte i vlastní text uvozující sérii fotografií, reportáž, popis modelu, atp., který se má zobrazit nad galerií - popř. zvlášť s odkazem na galerii. Pokud umíte XHTML, můžete v textu používat i tagy.
 8. Stejný sobor jako v předchozím bodě udělejte anglicky a do jeho názvu dejte "-en", tedy, pokud se český text jmenoval text.txt anglický udělejte jako text-en.txt. Pokud s angličtinou válčíte, viz. bod o fotografiích.
 9. Celý adresář (složku) reportaz zabalte pomocí programu ZIP (WinZIP) do jednoho archívního souboru a s informací o co jde a kam bychom to měli zařadit (změna vyhrazena) pošlete na naši emailovou adresu minimakety[zavináč]minimakety.cz

Do předchozích řádků jsem se snažil co nejpochopitelněji napsat, jak nám můžete pomoci s obsahem serveru. Odměnou vám bude hřejivý pocit, že jste pomohli udržet minimakety při životě a že se budeme potkávat i s novými tvářemi, které možná náš server inspiruje a přivede k malým maketám.
Pokud není něco jasné, pište na minimakety[zavináč]minimakety.cz, pokusím se text rozšířit, doplnit, zpřesnit.

ISim