Albatros DVa

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Albatros DVa

Příspěvek od Tazi » 30 led 2011 11:59

Pěkné dílko, jde Ti to hezky od ruky! Je to paráda,jen jedna věc mi tam malinko nepasuje,ale na "funkci" nemá vliv :D Myslím tím kola,ty tlusté pneumatiky, nějké tenší, by jistě maketovost posunuly, ale záleží na Tobě,zda na to máš ještě chuť, každopádně pěkný stroj a jsem zvědav jak bude létat. Mám otázečku ohledně technických dat Tvého stroje-jaké je rozpětí ,délka a váha.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Albatros DVa

Příspěvek od shark » 30 led 2011 14:19

Ahój, Tazi!
Tak jestli můžu částečně odpovědět za akademika, ten Albatros je taková multikategoriová minimaketa, měřítko plánu je tuším 1:19,3 ,takže v klidu můžeš lítat dvacetiny i oldtimery.
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Albatros DVa

Příspěvek od akademikrichard » 31 led 2011 18:16

jj tech kolecek sem si vedom to je moje vecna slabina na kazdym eru a tak bych se chtel optat jake sou finty a figle na vyrobu kolecek a vrtulovyho kuzele v plancich je ze se to akorat brousi ve vrtacce ale jak to tam upnout(hlavne na co O:-)) aby polotovar nesmajdal a neprokluzoval
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Albatros DVa

Příspěvek od Pavel Stráník » 31 led 2011 19:39

Já udělám v překližkových čelech kužele díru větší, podle velikosti kuželu na ocelovou tyčku 3-5mm, aby to uložení bylo dostatečně tuhé. Pak se to dá obrousit na vrtačce úplně v pohodě aniž by to kmitalo, jako kdyby se to uchytilo za osu průměru drátu který tam pak bude použit. Poté co je kužel vybroušený a vytmelený, tak ho rozdělám a nalepím další překližková čela, tentokrát se správným průměrem díry pro osu vrtule.

Kola brousím v ruce, teda alespoň takováto malá.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Albatros DVa

Příspěvek od Hugo » 31 led 2011 22:19

Po mnoha experimentech jsem dospěl k tomuto postupu jak vyrábět kolečka:
Střed - ložisko je z injekční jehly, kterou řežu brusným kotoučkem na Dremelu (kdyžtak vyfotím). Jehlu (průměr volím dle průměru drátu - např. jehla 0,9 je ideální pro průměr drátu 0,5) přilepím vteřiňákem do balzové kružnice (dělám přesah cca 1-2mm pro sichr na broušení). V pohodě se dá jedna jehla použít pro 2-3 kolečka. Celé to upnu do dremelu a vybrousím si z obou stran zkosený střed kola bez pneumatiky. Pak si vedle vybrousím z modrého fasádního polystyrenu pneumatiku. Nejdříve si vyříznu z cca 5mm plátku polystyrenu obrys kola s přesahem, pak to nasadím na šroubovací trn (dá se koupit např. v potřebách pro zlatníky) a opracuji vnější plášť pneumatiky šmirglem. Pak z točícího se polystyrenového opracovaného bloku odříznu skalpelem, nebo jen špendlíkem vnitřní průměr pneumatiky (tohle jde udělat i když dělám balzovou pneu). Brusným kotoučkem odříznu zbývající kusy inj. jehly, která sloužila k upnutí do Dremelu. Střed i pneumatiku nastříkám zvlášť, pak pneu nasadím (měla by jít trochu ztuha) na střed, spoj z vnějšku objedu lehce herkulesem a je to. Kolečko je dokonalý a neháže. Jo, ještě polystyren jednou natřu neředěným balakrylovým lakem, kterej to hodně zpevní, pro oříšky to pevnostně naprosto vyhovuje, pro dvacetinky to pro jistotu potírám laminovací pryskyřicí.
Jo, a delší dobu to trvá napsat, než udělat. M.
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Albatros DVa

Příspěvek od Tazi » 01 úno 2011 10:11

Tak ,když jsem to s těma kolama začal tak taky přihodím svůj postup na kola. Na vrtuli mám trošku jiný postup než se tady uvádí, ale myslím, že ten Feldův je lepší a zkusím ho :idea: Takže, já dělám kola dost podobně jako Martin jen místo jehly používám na střed bambusovou kulatinu-třeba z jehlic na špízy :D tuto si napřed upnu do Dremela"osoustružím" smirkem na požadovaný průměr a z čela navrtám díru pro osu kola vždy tak o dvě desetiny milimetru větší. Pak na tuto bambusovou hřídel nalepím polotovar kola a po zaschnutí vysoustružím co libo v jednom kuse i s pneu a za kolem to normálně při točícím Dremelu "upichnu"jak říkají soustružníci-prostě to tam nožovým jehlovým pilníkem uříznu. Nalakuju, natřu, a "fertik". Takto se dá vyrobit jakékoli kolo a je to rychle, přesně jak říká Martin.
Já si tu práci ještě usnadnňuju tím, že sy vyrobím tvarovaný "nůž"-v podstatě si vezmu smrkový nosník např. 10x2 mm a z něho si vybrousím tvar poloviny čelního řezu budoucího kola. Na takto vybroušený kus nosníku si ze strany nalepím smirek(vteřiňákem) a tím pak přímo na tom Dremelu vybrousím tvar kola, napřed z jedné strany a pak z druhé. tento způsob má tu výhodu, že budoucí kolo je pak opravdu tvarově stejné.
Tazi
0

Odpovědět