No-Cal P-63

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 bře 2024 07:46

Zavedení předepsané váhy u halových modelů vedlo vždy ke komplikacím a létání v nižších halách pak ke spekulacím, napřed to byly vrtule s měnitelným průměrem (sklápění části jejich nosníků), později ke stavitelným vrtulím, které opravdu kvalitně umí udělat hodinář, nebo jeden modelář v republice. výsledkem je znechucení všech ostatních a minimální počet soutěžících. Ano zavedením váhy 6g pro NO CAL povede k tomu, že ten , co bude chtít vyhrávat si koupí stavitelnou vrtuli, která umožní létat dlouhé časy i v nízkých halách. Takže sranda kategorie myšlená pro všechny se změní v náročnou pro pár jedinců. Ostatní se na takové soutěžení vykašlou a budou si létat jen pro radost, jako já zatím v hale nádraží Brno Královo Pole, nebo v Českých BUdějovicích, jak mne tam zve Shark.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 bře 2024 08:27

Otevřel jsem příspěvek Ivana Horníčka tam je hodně věnováno této kategorii a velice hezký model mého oblíbeného typu Mr. Smootthie, který jsem 2x stavěl jako dvacetinku a jednou i jako pistácio. Dvacetinka má rozměr jako NO CAL, takže napřed jsem uvažoval postavit zase tento typ, ale pak se mi zdálo, že do haly je tento typ moc dlouhý a těžko se v užší bude otáčet, nicméně je tam spousta nadšených komentářů. Autor tam doslova píše : O VÁHU SE NESTAREJ !
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 631
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od Ivan Horníček » 26 bře 2024 09:06

Mr. Smoothie od Davida Aronsteina je jedním z nejvýkonnějších No-Cals všech dob. Jednou letělo více než 10 minut ve 165 stop dlouhém Kibbie Dome v Idahu.
Přílohy
094.jpg
094.jpg (42.4 KiB) Zobrazeno 424 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 bře 2024 10:00

Ivane děkuji, jen nevím zda to dělá perspektiva fotky, nebo je ten jeho model větší než těch předepsaných 40 cm.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od discobolos » 26 bře 2024 10:21

Luboši, musíš číst co se kde píše, než vystřelíš nesmyslný dotaz.

Tonda ve vláknu k Hluku jasně psal - pravidla dle BFMA, tedy pro tebe zde
https://freeflight.bmfa.org/wp-content/ ... l17-FF.pdf, strana 47, v souboru .pdf 53. list

Tam se píšou základní pravidla:
rozpětí maximálně 16 inch
váha modelu bez gumy minimálně 6g
žádné Hi-tech materiály
žádná mechanizace vrtule
pokud má předloha pevný podvozek, musí jej mít i model, u předloh se zatažitelným podvozkem, může jej model mít zatažený
model musí mít zbarvení dle předlohy

Samozřejmě Američani mají pravidel více, třeba minimální hmotnost 5,3g, nebo bez omezení, ale to není náš případ.
Mr. Smoothie od Davida Aronsteina dle mně výše zmíněná pravidla nesplňuje.

Jinak tato kategorie má být pro pobavení. Ty z toho zase vytváříš nelítostný boj o vteřiny :( .
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od Pavel Stráník » 26 bře 2024 12:30

Ivan Horníček píše:
26 bře 2024 09:06
Mr. Smoothie od Davida Aronsteina je jedním z nejvýkonnějších No-Cals všech dob. Jednou letělo více než 10 minut ve 165 stop dlouhém Kibbie Dome v Idahu.
Teda jestli takhle může vypadat No-Cal Mr.Smoothie tak tahle kategorie asi snese opravdu všechno a myslím že mě vcelku vůbec nezajímá ...
1
1 Obrázek

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: No-Cal P-63

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 bře 2024 16:23

Dnes v poledne mi přišel mail v němž pořadatel soutže halových modelů v Hluku odmítá moji řádně podanou přihlášku a nepřijme mne do soutěže. O to větší pak byl můj zájem jít si zalétat do nádražní haly Brno Kr. Pole. Teplota byla příjemných 16C a já si vzal hned 4 modely. Nejprve jsem zkusil M-oř Regiane Sagittario, měl jsem obavu zda se model do úzké haly vejde, natočil jsem 1200 otáček,trošku přihnul SOPa odstaroval model bez podvozku, let to pak byl moc hezkký, stoupání v kruzích o průměru 10m do výšky 4,5 m, pomalý sestup a přistání za 42s Extrapolací lze odhadnout, že v teple a při natočení 2000 otáček by výška byla přes 6m a čas přes minutu.
Pak beru JUDY opět se stejným svazkem jako včera 1.7 g/m l= 440mm, vím že je tepleji něž včera a tak točím jen 1760 otáček, následuje fantastický let do výšky pár cm pod strop, tam je již trochu průvan snášející krásně kroužící model k východní stěně, velmi pomalý sestup vychází ani ne metr od stěny, přistání za 125s. Pak ještě tři lety na různé gumy, ale při menších obrátkách, přesto jeden kdy model jezdil vrtulí po stropě.
Další jde na řadu P-63, Dva pěkné lety do výšky 1/2 haly a časy kolem 50s,
Nakonec oříšek Hornissem tomu se nechce zatáčet a létá jen rovně, bez zatáčky, tak to po dvou hodinách v klidu balím, spokojený, nic jsem nerozbil a jde se domů,

Jo, tu Ivanovu informaci o rekordních letech Mr. Smotthie bych malinko opravil, nejednalo se o délku haly 165 stop, ale o výšku - tedy cca 50 m vysokou halu.
0

Odpovědět