Nejbližší akce

08.04.2023

Memoriál Zdeňka Staníčka - 2. ročník

28.04.2023

Hluk 2023 - jaro

27.05.2023

AIR RACES BRNO 2023

Memoriál Rudolfa Drnce 2008 - 14.září 2008, Brno-Medlánky

Závěru dvacetinkářské sezóny, za který lze Memoriál Rudolfa Drnce v Brně poprávu považovat, nebylo ani letos počasí dvakrát nakloněno. Jistě je to blížícím se podzimem a možná i trochu tím, že příděl krásného počasí byl letos vyčerpán na květnovém Openscale 2008. Memoriálová neděle přivítala účastníky teplotou pod 10 stupňů, která jen neochotně k polednímu nastoupala těsně pod 15-tý dílek teploměru. Vítr, nepřítel malých modelů, kolísal od 2m/s až po 6m/s, ale kdo měl štěstí, nacházel i chvíle relativního klidu s termikou. Takových okamžiků však bylo jako šafránu, takže se modely takřka po celou dobu soutěže potýkaly se značnou turbulencí způsobenou blízkými kopci, přes které vítr přicházel.

Vyhrát mohl jenom jeden, ale vítězem byl každý, kdo se do boje s větrem pustil. O nehody nebyla nouze a tak Adam Jeník urazil nos svému Focke-Wulfu Ta-152H, když model svižně vystoupal do solidní výšky, ze které pak vlivem větrného poryvu kolmo sklesal až do země. A tak jej Adam ještě před polednem zahangároval v kufru auta. Amputace křídla postihla pěkný model Miles Magister Martina Huka. Ani se nechce věřit, že jde o jeho první dvacetinku. Martin s úsměvem na rtu model opravil a předvedl skvělé lety, které ho vynesly do první desítky v pořadí. Oddělení nosné plochy od trupu zaznamenal i Michal Křepelka se Šmolíkem Š-39. Opět pomohl nejlepší modelářův přítel - sekunďák, a model soutěžil a předváděl skvělé lety dále, ty nejlepší a nejdelší však mimo soutěž. Mimochodem, tento model je (v současnosti jediným) plánkem dostupným na serveru Minimakety.cz (pokud jste ho nenašli, tak je zde) a to díky Radkovi Gregovskému, který jej dal pro nás/vás k dispozici. S modelem v jedné a s křídlem v druhé ruce se vracel i Robert Pajas, ale zkušení vědí, že jeho Beta Major má křídla odnímací a tak vteřiňák byste v Robertových rukou po takovém návratu hledali marně. A aby pochroumaných modelů mebylo málo, křídla si ulámal i Fairchild Standy Černého a jeho druhý model, výškový MiG I-222 jen zázrakem unikl vážnějšímu poškození po nárazu křídlem do polní cesty hned po pokusu o start. Takové štěstí už neměly modely PAC 750XL Tomáše Heinla a oba dvouplošníky Jirky Merty, Aero C-104 a Bucker 131 - všechny čeká oprava v klidu domova.

V polovině soutěže zavelel ředitel soutěže k přesunu, protože vítr unášel modely do vzletové a přistávací dráhy aeroklubového letiště, kde poměrně intenzivně operoval Zlin v podobě vlečné a tahal větroně nahoru co půl hodiny. Nové stanoviště vystavilo modely tvrdšímu povrchu a majitele modelu zase fyzicky náročnějšímu pohybu - pro modely se chodilo do kopce.

Vítězství ani ve větru neuletělo Ing. Koutnému, sic z obav ze ztráty svého špičkového Migu DIS ho nechal doma a do boje vyrazil s Arsenalem VG-36. Jeho druhý model, nový Spitfire Mk VII, se choval mírně jankovitě. Robert Pajas se slovy "vůbec mi ta Beta nelétá", předvedl z ruky i ze země lety těsně pod maximum modelu a přidat pár vteřinek, možná by vítěz ještě svého rozhodnutí s Migem DIS litoval. Ze třetího místa kryl Robertovi záda další člen Ke-PNUT Teamu, Adam Jeník se svým Fairchildem.

Účastníků v kategorii žáků a juniorů bylo právě tolik, aby se pěkně všichni vešli na "bednu". První místo vybojoval A.Stehlík s Kometem, následovaný A.Křižkou a Jiřím Sekerou.

Vyhlášení vítězů a rozdělování cen proběhlo v baru "U křivé vrtule", kam se všichni rádi přesunuli. Teplé klobásky, bramborová polévka a další pochutiny dodaly energii a tak k velké poradě zasedli modeláři, kteří si celý týden před Drncovým memoriálem vyměňovali (a někdy i ostřeji) názory na to, jak by se mělo dále ve dvacetinkách pokračovat, jaké připustit změny pravidel, atp. Výsledek? Openscale 2009 bude více "open", ale podrobněji poreferujeme později...

Bývá dobrým zvykem poděkovat všem, co se na hladké organizaci podíleli a nebudeme dělat ani dnes vyjímku. Jmenovitě tedy patří díky pořadateli soutěže Tomáši Heinlovi, řediteli soutěže Janu Děkaníkovi, bodovačům (Děkaník, Merta, Čerešňák) a časoměřičům (Děkaník, Čerešňák, Felda). Poděkování přidejme i všem, kteří Medlánky nemají za humny a i tak vážili cestu z Prahy, Ostravy, Zlína i Zábřehu.

Ročník 2008 můžeme pro dvacetinky tímto považovat za uzavřený.

text: ISim, Ruja, Felda
foto: ISim, Ruja, Robert, Felda

P.S. Další Robertovi fotografie najdete na Rajčeti (externí link).

Výsledková listina Výsledková listina ve formátu PDF (45kB)

Galerie

 Foto Robert

Do soutěže se chyst...

 Foto Robert

A ještě jeden pohle...

 Foto Robert

Krásný záběr na pro...

 Foto Robert

Makety na bodovacím...

 Foto Robert

Detail Farmanu 450....

 Foto Robert

Tak chlapi, tam se ...

 Foto Robert

Ještě před zahájení...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Ač počasí nebylo le...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Teplota 14 stupňů C...

 foto Felda

Kompletní fotografi...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Ruja a Robert při k...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Robert a Ruja (mask...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Petr Konopásek přip...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Martin Huk pomáhá L...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Spitfire L. Koutnéh...

foto Ruja

Robertova Beta Major...

 foto: Ruja

Velké obavy lze naj...

 foto: Ruja

Zde již letová foto...

 foto: Ruja

Martin Huk a jeho F...

 foto:Ruja

Dušanův Ta-152C jde...

 foto: Ruja

Vítěz a jeho model ...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Radek Gregovský v r...

 foto: Ruja

Michal Křepelka a j...

 Foto Robert

Pokud mají dvacetin...

foto Ruja

Povedený start další...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Modelářský kroužek ...

foto Ruja

Sérii fotografií mla...

foto: Ruja

Standa Černý a jeho...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

Pořadatel Drncova m...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

SE-5a Antonína Křiž...

 14.9.2008 (Foto: ISim)

SE-5a se svým stavi...

foto Felda

Antonín Křižka si v...

foto Ruja

Magie v podání Anton...

foto Ruja

Vložení modelu do v...

foto Ruja

Nádherný letový záb...

 foto Ruja

Šmolík Michala Křep...

 foto: Ruja

Ta-152C Dušana Garb...

 foto Ruja

Polystyrénový Musta...

 foto Ruja

Jak je vidět, Petr ...

foto Ruja

Závěrečná porada po ...

Větrné počasí přineslo s sebou i řadu havárií, tyto se podařilo zadokumentovat

foto Felda

Miles Magister Mart...

foto: ISim

Martin prokázal srd...

 foto: Ruja

I Michala potkala n...

foto Felda

Fairchild Standy Če...

foto Felda

Beta Roberta Pajase...

foto Felda

Ta-152H Adama Jeník...